Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej BIP Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bornem Sulinowie.
Data publikacji strony internetowej: Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB) oraz internetowe narzędzie dostępności cyfrowej stron internetowych WAVE (Web Accessibility Evaluation Tool).
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Daniela Graszki, e-mailowo informatyk@mbp.bornesulinowo.pl lub telefonicznie 94 37 33 120.
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub e-mailem do kierownictwa naszej instytucji:
Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Obiekt posiada 2 kondygnacje. Szerokość dojść i dojazdu do budynku są prawidłowe. Przed instytucją krawężniki są obniżone. Nawierzchnia dojazdu wyłożona jest kostką brukową o porowatej powierzchni.
Miejsca parkingowe: w bliskim otoczeniu budynku znajduje się około 15 miejsc parkingowych. Parking nie posiada wyznaczonych miejsc dla osób niepełnosprawnych. Stanowiska postojowe są wykonane z betonu asfaltowego (nawierzchnia gładka, równa o prawidłowym spadku podłużnym i poprzecznym) oraz kostki brukowej o porowatej powierzchni - nie są ograniczone przeszkodami terenowymi. Od najbliższych miejsc parkingowych do wejścia do budynku odległość wynosi około 20 metrów. Parking jest bezpłatny.
Dostępność wejścia: do budynku prowadzi jedno wejście posiadające schody (dwa stopnie) i podjazd dostosowany dla osób niepełnosprawnych ze spocznikiem. Schody oraz spocznik oznaczone kontrastową taśmą antypoślizgową. Wejście do budynku nie jest zasygnalizowane pasem ostrzegawczym. Nawierzchnia tuż przed wejściem głównym jest utwardzona płytkami antypoślizgowymi o wymiarach około 250x210 cm, pozwala to na swobodne wymijanie się przy drzwiach. Podjazd dostosowany dla osób niepełnosprawnych został wykonany z kostki brukowej o porowatej powierzchni. Szerokość płaszczyzny ruchu wynosi 120 cm, po lewej stronie pochylni zainstalowano poręcz równoległą do nawierzchni na wysokości 80 i 110 cm, część chwytna poręczy ma średnicę 4 cm. W wejściu znajdują się drzwi dwuskrzydłowe rozwierane, wypełnione szkłem, nieoznakowane kontrastowo. Rama skrzydła i ościeżnicy w kolorze ciemnobrązowym są widoczne na tle fasady. Drzwi posiadają siłownik wspomagający otwieranie, nie otwierają się jednak automatycznie. Szerokość skrzydła powyżej 100 cm, wysokość progu nie przekracza 2 cm. Dwa dzwonki na tle fasady są łatwe w identyfikacji (jeden do Kawiarenki Internetowej, drugi do Wypożyczalni), umieszczone na wysokości 120 cm. Wielkość oczek wycieraczek ułożonych na zewnątrz i wewnątrz zabezpiecza przed utknięciem laski osoby niewidomej, maty nie są przytwierdzone na stałe do posadzki. Za drzwiami głównymi, strefa wejściowa utwardzona płytkami, które nie odbijają światła.
Dostępność komunikacyjna budynku: na parterze zapewniono częściową dostępność dla osób niepełnosprawnych. Budynek nie posiada windy, przez co nie jest zapewniona dostępność na pierwszym piętrze. Alternatywnie na wniosek osoby ze szczególnymi potrzebami pracownik schodzi do klienta. Dostosowaniem dla osób słabowidzących oraz osób z niepełnosprawnością intelektualną są przede wszystkim kontrasty kolorystyczne, które zastosowano w ciągach komunikacyjnych - posadzki są znacznie ciemniejsze niż powierzchnia ścian (ściany korytarzy o chropowatej fakturze). Nawierzchnia w strefie wejściowej i częściowo w Wypożyczalni została wykonana z płytek, które nie odbijają światła i innych elementów. Pozostała część budynku utwardzona wykładziną PCV typu linoleum, w dwóch kontrastowych kolorach. Większość drzwi do pomieszczeń o szerokości 90 cm lub więcej. Klatka schodowa ze spocznikiem na półpiętrze, po lewej stronie zamontowano poręcz na wysokości 60 i 110 cm. Schody oznaczone kontrastową taśmą antypoślizgową. Na pierwszym piętrze znajduje się ogólnodostępna toaleta, nieprzystosowana dla osób niepełnosprawnych. Obudowy hydrantów wewnętrznych oznaczone taśmą kontrastową. Instytucja nie posiada pętli indukcyjnych, oznaczeń w alfabecie Braille'a i oznaczeń w druku powiększonym. W budynku nie ma systemów naprowadzających dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące oraz tyflomapy.
Prawo wstępu z psem asystującym: do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.